OPOZORILO: Ta spletna stran uporablja samo lastne piškotke (phpbb3). Zbrišite jih lahko spodaj desno, onemogočite pa v nastavitvah brskalnika.

Termostatski ventili

Oddelek za hišne mojstre
Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a edin » 30 Avg 2012, 14:55

Morda imate tudi vi še vedno stare radiatorske ventile. Menjava je preprosta. Sam sem se odločil za novi termostatski ventil znamke Danfoss in sicer ventil RA-KE. Naročniška številka je 013G3246, veleprodajna cena brez DDV je 23€. Na to informacijo sem čakal 2 tedna, saj so ti ventili neka posebna izdaja in jih sploh ni v katalogu od Danfossa.
Na omenjene glave bom namestil termostatske glave Danfoss Living Eco, ki sem jih dobil ugodno na ebayu po ceni 34 EUR. Pri nas so čez 50 EUR.
Slika

Z omenjeno glavo si lahko nastavite program vzdrževanja primerne temperature v določenih časovnih intervalih. To pomeni, da imate lahko npr. v spalnici ponoči nižjo temperaturo, v preostalih prostorih si lahko v času, ko ste odsotni tudi rahlo znižate temperaturo. Potem bo glava samodejno regulirala ventil skladno z nastavljenim programom. Se pravi ni potrebno vsak dan odpirati in zapirati ventile ročno, pač se to dogaja avtomatsko. Obljubljajo prihranke do 20%, pa da vidimo...

Danfos ima tudi program Living connect, ki omogoča centralno kontrolno ploščo, ki se s pomočjo brezžične povezave poveže z vsemi ventili v prostoru... vendar je investicija preko 600 EUR, poleg tega pa se poveča elektromagnetno sevanje v stanovanju, zato se za to opcijo nisem odločil.

Naj omenim, da obstajajo tudi termostatski ventili drugih proizvajalcev npr. Hertz, vendar sem se po posvetovanju s kolegom, ki je strojnik odločil za Danfoss. Priporočil mi je, da naj bosta ventil in glava od istega proizvajalca. Cenejše glave se lahko dobi tudi do 50% ceneje, vendar ti proizvajalci ne ponujajo ventilov. Lahko pa kombinirate npr. z nakupom Danfoss ali Hertzovega ventila in cenejšo termostatsko glavo, ki ima enake funkcionalnosti, vendar nižjo ceno. Imajo jih v Conradu, pa tudi na ebayu do 30% ceneje.

Pred menjavo je potrebno zapreti ventil v hodniku. Meni je to uredil hišnik. Za menjavo ventila potrebujete le francoski ključ. Pripravite tudi vedro in nekaj krp. Najprej odvijete iglo od starega ventila, da izteče voda. Nato odvijete stari in namestite novi ventil. Vodovodne nitke oz. traka ne potrebujete, saj ima ventil drugačen način tesnenja z nekim obročkom, ki pride zraven.

Lahko pa vse skupaj prepustite strokovnjaku in se ne zaj...
Hišnik Safet vam lahko zamenja ventil + glavo, kar vas lahko skupaj z delom stane do 50 EUR.
Priponke
novi_ventil.jpg
Danfoss RA-KE 013G3246
novi_ventil.jpg (46.33 KiB) Videno 73400 krat
stari_ventil.jpg
stari_ventil.jpg (40.47 KiB) Videno 73400 krat

Prispevkov: 1
Pridružen: 16 Sep 2012, 12:52

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a zupca36 » 16 Sep 2012, 12:57

Super nasvet!!

Sam se ravno zdaj odločam o namestitvi takih ventilov. Lahko približno oceniš koliko bi znašal skupni strošek menjave ventilov in glave za 5 radiatorjev?

Je menjava zahtevna (najrajše bi jih zamenjal kar sam).

Verjetno se z menajvo radiator tudi "odzrači" saj mi sedaj slabo grejejo (tudi ventili so že malo zarajveli)?

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a edin » 16 Sep 2012, 19:18

Jaz sem ventile kupil v trgovini Tapro v Šiški za 20,40 EUR/kom. Torej, za 5 ventilov bi dal 102 EUR. Če kupiš tiste 4 glave preko ebaya te skupaj s poštnino pride 143 EUR. Naknadno lahko kupiš še termostatsko glavo Danfoss living design, ki pri nas stane 24 EUR... ta je ročna, vendar se lahko uporabi v prostorih kjer ne potrebuješ avtomatskega reguliranja npr. v sanitarijah, v hodniku ali tam kjer je radiator skoraj vedno zaprt ali pa dela na minimumu. Torej, po tej oceni bi te vse skupaj prišlo: 102 + 143 + 24 = 269 EUR. Ne vem pa koliko stanejo Hertz ventili in glave... lahko da bi prišlo ceneje.

Menjava je enostavna, opisal sem jo zgoraj.

Radiatorje je potrebno pred kurilno sezono odzračiti. Potrebuješ ključ, ki stane nekaj evrov.
Verjetno bodo radiatorji potem, ko boš zamenjal ventile delovali normalno... saj ko zamenjaš ventil se zamenja tudi igla, s katero so težave pogoste.

Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Sep 2012, 21:54

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a jakal » 27 Sep 2012, 21:58

Živjo.

Sam se ravno lotil facelifta radiatorjev v stanovanju, in sem že iskal primerne termostatske glave, ki pašejo na naš sistem.
Vaš predlog se zdi super, res pa je, da je potrebno menjati tudi ventile.

Ali je montaža uspela brez problemov? Zelo bom hvaležen, če pripnete še kakšno fotko kako izgledajo na radiatorju.

Hvala in lp,
Jaka

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a edin » 27 Sep 2012, 23:57

Pozdravljeni.

Z montažo ni bilo večjih težav, razen pri dveh radiatorjih (od sedmih) kjer sem moral malo pobrusiti tisto vertikalno cev s flekserico. V primerjavi s starim ventilom ostane pri novem ventilu cev za kakšen milimeter zunaj. Če so monterji odrezali cev pri starem "na knap" se lahko zgodi, da jo bo treba malo pobrusiti.

Prilagam nekaj fotk... niso najbolje osvetljene, ampak nekaj se vidi.
Zaenkrat sem montiral vse ventile in navadne term. glave Danfoss Living Design. Tiste na prvi sliki se bom spravil enkrat programirat. Ni težko... obstaja video, za tiste ki se jim ne da brati navodil: http://www.youtube.com/watch?v=OgLX2eB8gVY
Priponke
2012-09-27 22.26.40.jpg
Termostatska glava Danfoss Living Eco
2012-09-27 22.26.40.jpg (42.36 KiB) Videno 73158 krat
2012-09-27 22.27.27.jpg
Ventil z monitirano termostatsko glavo Danfoss Living Design
2012-09-27 22.27.27.jpg (33.71 KiB) Videno 73158 krat
2012-09-27 22.24.11.jpg
Samo ventil brez glave
2012-09-27 22.24.11.jpg (36.43 KiB) Videno 73158 krat

Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Sep 2012, 21:54

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a jakal » 28 Sep 2012, 00:30

Najlepša hvala za hiter odgovor.
Izgleda lepo.

Sicer pa se mi na splošno zdi, da so termostatske glave zelo zapostavljene kar se tiče designa ...

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a edin » 28 Sep 2012, 00:52

Hvala vam, ker ste se priključili diskusiji. Ja, poleg oblike je tudi enostaven za čiščenje.
V prilogi je dokument o termostatskih ventilih Agencije za učinkovito rabo energije. Morda komu pride prav.

PS. Zdi se, da naši sostanovalci niso najbolj navdušeni nad forumom ali je pa soseska tako zelo urejena, da ni nobenih problemov.
Priponke
termost_vent.pdf
(158.95 KiB) Prenešeno 3271 krat

Prispevkov: 4
Pridružen: 27 Sep 2012, 21:54

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a jakal » 29 Sep 2012, 16:29

Sem poskušal kupiti te naše ventile v Tapro, pa jih nimajo. Ponujajo neko podobno zadevo, menda iz podjetja Titan, kar pa mi ne diši preveč.
Kje ste jih vi potem nazadnje nabavili? Ste jih naročili iz tujine?

Glede foruma mislim, da stanovalci naše soseske ne vedo, da sploh obstaja. No, tudi sam sem nanj naletel, ker sem slučajno opazil list na oglasni deski v garaži.

Morda bi pozvali na Reyanu, da stanovalce obvestijo o forumu poleg položnice.

lp,
Jaka

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Termostatski ventili

OdgovorNapisal/-a edin » 29 Sep 2012, 18:50

Jaz sem jih kupil v trgovini Tapro. Cena je bila 20,40 EUR/kom. Koliko stanejo ti iz Titana?
Verjetno se jih dobi tudi pri drugih prodajalcih Danfoss opreme. Tale mail sem dobil v odgovor na vprašanje o teh ventilih:

Spoštovani,

zahvaljujemo se vam za vaše vprašanje.
Ventil z vaših slik je ventil RA-KE, posebna izdaja za aluminijaste radiatorje Olymp iz Avstrije. Naročniška številka je 013G3246, veleprodajna cena brez DDV je 23€.
Če ga potrebujete kot nadomestni ventil, ga lahko naročite preko katerega od naših veletrgovcev ali pa pri proizvajalcu radiatorjev. Ventil je brez nipla.

Best regards/ Lepo pozdravljeni
Milan Pogačar
Internal Technical Support
Danfoss d.o.o.
Heating Division
Ulica Jožeta Jame 16, SI-1210 Ljubljana-Šentvid, Slovenia
Tel.: +386 1 582 04 33 / Mobile: +386 41 781 051
Fax: +386 1 519 23 61
E-mail: milan.pogacar@danfoss.com
http://www.danfoss.com

Vrni se na Nasveti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost