OPOZORILO: Ta spletna stran uporablja samo lastne piškotke (phpbb3). Zbrišite jih lahko spodaj desno, onemogočite pa v nastavitvah brskalnika.

Visoka položnica - Reyan

Diskusije, ki so trenutno v središču pozornosti
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Jan 2017, 10:55

Visoka položnica - Reyan

OdgovorNapisal/-a mar » 23 Jan 2017, 11:17

Pozdravljeni,

že nekaj časa ugotavljam, da je z vsakim mesecem/letom položnica s stroški (Reyan) vse višja in višja.
Sva mlad par in ta mesec je položnica znesla kar 180 evrov, kar se nama zdi ogromno. Pa se mi zdi da varčujeva z vodo in ogrevanjem - kolikor se pač da.

Gledala sem malo postavke na položnici - v kartici stanovalca lahko pogledaš tudi račune, ki se skrivajo za postavko.

Stanujeva na Neubergerjevi 11 (Kare III).

Ta mesec je bilo samo testiranje ali naprava za ugotavljanje CO pravilno deluje v garaži 800e, pa potem je vsakič na položnici tudi čiščenje okolice (okoli 300e) - kaj so ta mesec čistili ne vem, ker je že en teden vse ledeno v atriju, me pa zanima koliko bo ta postavka nanesla na januarski položnici.

Potem je tu še topla voda - gledala sem vse tri postavke glede priključne moči, dejanske porabe in uporabnika pa mi ni jasno po kakem ključu delijo stroške po teh postavkah glede na račun Energetike Ljubljana. Vsak mesec drugače plačujem 1m3 tople vode.

En kup stvari je, kjer mislim da bi lahko upravnik bolj gospodarno in varčno upravljal z našim denarjem in stanovanjsko enoto. Če bo šlo s tem tempom naprej, bo položnica kaj kmalu nanesla 200 evrov. Mislim, da to presega že vse meje zdrave pameti. En kup je nekih stroškov, ki se razdelijo med veliko stanovalcev in na koncu nanesejo samo kakšen evro ali dva, ampak se mi zdi da je teh postavk čedalje več.

Pa recimo ugotavljanje deleža porabe pri ogrevanju - 300 evrov plačujemo nekemu podjetju na Hrvaškem da ugotovi in razdeli porabo energije med uporabnike. Je to res smiselno?

Kaj se pa vam zdi, ste kaj primerjali z ostalimi (znanci, itd.), ki imajo druge upravnike, koliko plačujejo?

Lep dan vsem!

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Visoka položnica - Reyan

OdgovorNapisal/-a edin » 01 Feb 2017, 00:05

Pozdravljeni,

glede razdeljevanja stroškov smo imeli tudi mi v Kare IV sestanek na SPL-u. Zanimalo nas je predvsem po kakšnem ključu delijo stroške ogrevanja. Pred novim pravilnikom o delitvi so uporabljali sistem Ekonokal, ki je upošteval veliko fizikalnih spremenljivk za izračun, zato so imeli zunanje izvajalce. Sami nam ga namreč niso znali razložiti.
Sedaj, ko je v veljavi novi pravilnik, se mora ogrevanje obračunavati po njem. Preverite ali upravnik upošteva novi pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto.
Drugi problem se je pojavil z visokimi stroški ogrevanja vode potem, ko je Energetika začela obračunavati po porabljeni toploti in ne več po kubičnem metru. Sedaj v povprečju plačujemo približno 10 EUR na kubik in sicer zaradi energetsko potratnega lokalnega vodovodnega omrežja in slabe izolacije cevi.
Cena hladne vode se tudi pri nas spreminja kot na borzi. Pri iskanju težav smo ugotovili, da imamo izgube 150 in več kubikov (poraba, ki gre mimo števcev).

Upravnik je sicer poskušal z nekaterimi ukrepi (glej prilogi), vendar do sedaj žal brez vidnih rezultatov.

Glede stroškov: zadnjo položnico (obračun za december) smo skupaj z ogrevanjem plačali 170 EUR (za 70 m2 ogrevalne površine).
Priponke
Župančičeva jama - STV ugotovitve.pdf
(531.9 KiB) Prenešeno 929 krat
Zmanjšanje temperature - poročilo.pdf
(37.28 KiB) Prenešeno 964 krat

Prispevkov: 12
Pridružen: 28 Avg 2012, 13:58

Re: Visoka položnica - Reyan

OdgovorNapisal/-a Jaren » 01 Mar 2017, 16:16

Pozdravljeni,
pozimi so vedno visoke položnice. Če se človek malo poglobi opazi, da sta januarja in februarja največja postavka ogrevanje. Prav tako je z drugačnim zaračunavanjem toplote za ogrevanje vode (kot je omenil Admin), stroške povečala tudi energetika. Sicer tudi mene baše ta cena, (otrok se rad namaka pod vročim tušem) a če trezno premislim, smo prej, ko se je poraba toplote za ogrevanje vode zaračunavala po m3 plačevali nerealno manj, vse izgube pa je plačala Energetika. Zdaj izgube plača tisti, ki je odprl pipo (sorazmerno s svojo porabo), je strošek večji, kar je po eni strani logično, po drugi pa ne, saj izgube energije skozi cevi nastajajo tudi zaradi tistih, ki "se niso tuširali". V pravilniku pa tako podrobna delitev stroškov ni predvidena. V glavnem, če ne bo izrednih stroškov, bo položnica vsak mesec manjša. Težko se je navaditi, da upravnik samo deli račune, ki jih hiša prejema. Lep pozdrav.

Vrni se na Aktualna problematika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost