OPOZORILO: Ta spletna stran uporablja samo lastne piškotke (phpbb3). Zbrišite jih lahko spodaj desno, onemogočite pa v nastavitvah brskalnika.

Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

Hacquetova 3,5; Štihova 1,3,5,7,9,11; Avčinova 4,6
Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Nov 2014, 08:59

Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a Lidija » 17 Dec 2014, 14:32

Pozdravljeni,

ali ste že kdaj opazili, da vam upravnik SPL obračuna vsak mesec postavko "hladna voda - poraba" v različni višini. Namreč npr. za mesec oktober 2014 je upravnik zaračunal za 1 kubik hladne vode - poraba 2,37 €, medtem ko je za mesec november 2014 zaračunal za 1 kubik hladne vode - poraba 1,88 €.

Namreč po pregledu računov, ki jih pošlje VO-KA upravniku sem ugotovila, da lastniki, ki pravočasno pošljejo listek, iz katerega je razvidno, koliko kubikov vode je porabil v posameznem mesecu, plačujejo za tiste, ki ne prijavljajo porabo vode mesečno.

Primer: VO-KA je za mesec oktober 2014 izdala račun za 498 kubikov vode za tri vhode kar je naneslo cca 556 €. Po kmečki logiki je logično, da se mora najprej znesek (556 €) deliti s porabo števila kubikov za vse tri vhode (498 m3) kar pomeni, da je kubik hladne vode 1,12 €. In če lastnik porabi 10 kubikov hladne vode, bi moral plačati 11,20 €. Meni pa so zaračunali za 10 kubikov hladne vode 23,70 €. Kako so prišli do tega zneska???!!!!

Torej 556 € so delili s število porabljenih kubikov, ki so jih javili ta pridni lastniki. Iz njihovega izpisa je razvidno, da cca 16 enot ne prijavlja vode in zato moramo mi, ki vsakomesečno pošiljamo listke za vodo, plačati vodo še za neplačnike. Tako so za mesec oktober 2014 znesek 556 € delili le z 235,52 m3 zato smo za 1 m3 hladne vode plačali 2,37 €.

Da ne govorim o obračunu tople vode, pri katerem se prav tako mesečno spreminja cena za kubik tople vode. V mesecu oktobru sem za dva kubika tople vode plača cca 18 €, za mesec november pa sem dobila za 2 kubika tople vode račun v višini 27 €.

Ali se še kateremu v Zupančičevi jami zdi, da nas ima upravnik SPL za norca?
Kakšno je vaše mnenje...?

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 19 Dec 2014, 21:51

Morda bi se bilo dobro s temi ugotovitvami obrniti na SPL-ovo računovodstvo službo, da pojasnijo zakaj prihaja do razlik.
Sam sem na zadnjem računu opazil, da je bila poraba nadpovprečno visoka. Nažalost nisem vodil lastne evidence porabe, vendar je bilo hladne vode dvakrat več kot sicer.

Morda ima to kaj za opraviti z montažo novih števcev za vodo.

Naslednji teden bom vprašal upravnico glede teh zadev in sporočim odgovor.

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 19 Dec 2014, 21:56

Se pa glede obračuna vode očitno dogajajo spremembe na škodo lastnikov. Nekaj dni nazaj sem prejel to sporočilo:

Zdravo,

Spet nam želijo spreminjati pravilnik o večstanovanjskih stavbah. Sedaj celo tako daleč, da upravnik lahko kar sam določi sporazum o ogrevanju,…
Komentarje na predlog sprejemajo do 15.1.2015

Lp,


From: Informacijski portal energetika [mailto:info@energetika-portal.si]
Sent: Tuesday, December 16, 2014 3:31 PM
Subject: E-novice


Datum objave: 15.12.2014

Javna obravnava predloga Pravilnika o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli.
Ministrstvo za infrastrukturo je na podlagi Energetskega zakona (EZ-1) objavilo predlog pravilnika za javno obravnavo. Pravilnik določa način merjenja toplote ter način delitve in obračuna stroškov za toploto v večstanovanjskih in drugih stavbah z najmanj štirimi posameznimi deli.
Več...

Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Nov 2014, 08:59

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a Lidija » 22 Dec 2014, 10:42

edin napisal/-a:Morda bi se bilo dobro s temi ugotovitvami obrniti na SPL-ovo računovodstvo službo, da pojasnijo zakaj prihaja do razlik.
Sam sem na zadnjem računu opazil, da je bila poraba nadpovprečno visoka. Nažalost nisem vodil lastne evidence porabe, vendar je bilo hladne vode dvakrat več kot sicer.

Morda ima to kaj za opraviti z montažo novih števcev za vodo.

Naslednji teden bom vprašal upravnico glede teh zadev in sporočim odgovor.



Pozdravljen,

menim, da to nima nič opraviti z montažno novih števcev za vodo... vsaj glede na njihov odgovor razviden iz reklamacije...

Namreč na prejšnji račun (oktober) sem poslala reklamacijo, pa smo mi odgovorili, da jim je VO-KA zaračunal 556 € stroškov za porabo hladne vode, ki so jih delili z 235 m3. Zraven so mi poslali še izpis za hladno vodo po posameznem bloku (Haquetova 3,5 in Štihova 1) po posameznih enotah, iz katerega je razvidno, da 16 enot sploh ni na izpisu, to pomeni, da jim stroškov za vodo sploh ni zaračunala.

Čeprav je iz računa, ki ga je poslala VO-KA razvidno, da so za porablejnih 498 m3 zaračunali 556 €.

Pozanimala sem se tudi pri drugem upravniku, kako zaračunava porabo hladne in tople vode. Za hladno vodo zaračuna konstatno (za vsak mesec) 1,12 €/m3 brez ddv-ja in za toplo vodo 5,83 €/m3 brez ddv-ja.

Torej pri vsem skupaj nekaj hudo smrdi... Mogoče bi bilo potrebno sklicati sestanek z upravnikom...

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 30 Dec 2014, 14:31

Danes sem dobil upravnico. Pravi, da se obrnemo na romana.grabar@spl.si
Glede razdelitve vode za prejšnji mesec ni imela informacij. Domnevam, da je pri meni prišlo do napake zaradi tega, ker so verjetno izgubili podatke o porabi s prejšnjega meseca in so mi računali pavšal.

Prispevkov: 3
Pridružen: 12 Nov 2014, 08:59

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a Lidija » 27 Feb 2015, 16:23

Pozdravljeni,

danes sem izvedela, da nam bodo 1m3 tople vode zaračunavali neverjetnih 46,0336 € brez DDV!!!! :shock:

Ko sem se pozanimala pri drugih ljubljančanih (Štepanjsko naselje, Moste, Zalog...) kako pri njih obračunavajo upravniki vodo, sem dobila naslednje informacije... 1m3 hladne vode plačujejo po ceniku VO-KA, t.j. 1,12 €, medtem ko za 1m3 tople vode plačujejo 5,83 €.

Pri nas - v Zupančičevi jami - pod SPL - pa plačujamo 1m3 hladne vode en mesec 1,58 €, drug mesec 1,89 €, tretji mesec 2,60 €. V glavnem vedno preveč in nikoli v skladu s cenikom in računom, ki ga dostavi VO-KA. Da o topli vodi sploh ne govorim... 13 € za 1m3 tople vode se mi zdi pretirano. Ko sem pa dobila danes informacijo, da nam bodo zaračunavali 1m3 tople vode nekaj čez 46 €, je pa preveč...

Resnično me zanima, ali si pogledate vsak mesec stroškovnik, ki ga prejmete skupaj s položnico?

Malo v razmislek...

Lep pozdrav,
Lidija

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 28 Feb 2015, 11:43

Gospa Grabar ni odgovorila na vprašanje glede obračuna vode, ki ga je poslala žena na njen e-poštni naslov. So pa v SPL pripravili naslednje obvestilo.
Priponke
P_20150228_103601_HL.jpg
P_20150228_103601_HL.jpg (191.15 KiB) Videno 26971 krat

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 05 Mar 2015, 13:23

Kako upravniki obračunavajo porabo vode v blokih?
Siol, 17.2.2014
Avtor: David Kos

Po pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb je ključ delitve stroškov porabljene vode še vedno po deležu iz porabe z vgrajenimi števci ali po številu oseb.

Cena kubičnega metra vode se giblje od 1,5 evra do 1,7 evra, odvisno od premera glavnega vodovodnega priključka. Cena kubičnega metra vode se giblje od 1,5 evra do 1,7 evra, odvisno od premera glavnega vodovodnega priključka.

Način razdeljevanja stroškov vode je odvisen od tega ali imajo stanovanja vgrajene odštevalne števce ali ne, nam je potrdilo več upravnikov večstanovanjskih stavb. Tako premer glavnega vodovodnega priključka posamezne stavbe, kar se je večkrat pojavljalo v javnosti, neposredno ne vpliva na višino stroška porabljene vode.

Z vladno uredbo nad potratneže

Od marca lani je namreč v veljavi nova uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Njen namen je, da bi v skrbi za naše okolje ljudje vendarle začeli varčevati tudi z vodo.

Vendar pa uredba vpliva zgolj na ceno priključne moči vodovodnega omrežja in nima neposredne povezave z delitvijo stroškov porabe vode odjemalcev v večstanovanjskih stavbah. V njej je med drugim zapisano: "Če se poraba pitne vode ne ugotavlja z obračunskim vodomerom, se vodarina obračuna glede na zmogljivost priključka, določeno s premerom priključka, ob upoštevanju normirane porabe pitne vode, ki znaša 1,2 kubičnega metra na dan za vodomer s faktorjem omrežnine 1." Kaj to pomeni?

Koncesionar tudi na podlagi uredbe določi ceno vode

Uredba se nanaša zgolj na koncesionarja oskrbe z vodo oziroma dobavitelja vode v določenem kraju, ki tudi s to postavko oblikuje ceno vode in kanalščine. Ceno vode sicer določa več postavk, kot so poraba vode, poraba odpadnih voda in priključna moč. Zadnja je sestavljena iz omrežnine, števčnine in vzdrževalnine. Cena vode, ki odpade na posamezno osebo oziroma na kubični meter odčitane porabe je tako odvisna od višine računa, ki ga izstavi dobavitelj. Giblje se od 1,5 evra do 1,7 evra za kubični meter.

Na končni strošek porabe vode posameznega odjemalca lahko torej bistveno vpliva premer vodovodnega priključka posamezne stavbe. Od njega je namreč odvisna višina omrežnine, ki je opredeljena po razredih, razlika med njimi pa je velika.

Dobavitelji komunalnih storitev so tako z uredbo na svojih računih dodali nove postavke, katerih rezultat se kaže v povišanju končnega stroška. Seveda navedeno povišanje najbolj občutijo plačniki oziroma odjemalci vode.
Če je poraba vode večstanovanjske stavbe presežena, se cena vode obračuna po tarifi čezmerne porabe, ki pa je skoraj še enkrat višja od priporočene porabe. Če je poraba vode večstanovanjske stavbe presežena, se cena vode obračuna po tarifi čezmerne porabe, ki pa je skoraj še enkrat višja od priporočene porabe.

Čezmerna poraba vode še enkrat dražja

Upravniki morajo svojemu dobavitelju vode do konca januarja vsako leto sporočiti število oseb v večstanovanjski stavbi. Dobavitelj nato izračuna količino predvidoma porabljene vode na mesec, ki ne sme preseči porabe, sprejemljive do okolja. Če je ta poraba presežena, se cena vode obračuna po tarifi čezmerne porabe, ki pa je skoraj še enkrat višja od priporočene porabe.

V primeru, da upravnik dobavitelju vode ne javi števila stanovalcev, ta za izračun cene vode vzame premer glavnega vodovodnega priključka. Fiksni mesečni strošek lahko znaša od 20 do 200 evrov za stavbo, ki se nato porazdeli med posamezne odjemalce, so razložili v ljubljanski družbi za upravljanje objektov M.I.S.

Po novem pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb se fiksni stroški dobaviteljev delijo na posamezne enote in ne več na število prijavljenih stanovalcev. Tako se tudi priključna moč za vodo deli na enote, ne glede na velikost stanovanja.
Kako se odjemalcem določa cena vode?

V večstanovanjskih stavbah, kjer nobeno stanovanje nima odštevalnega števca, se strošek dobavitelja vode za vso stavbo preprosto razdeli na število oseb.

V večstanovanjskih stavbah, kjer imajo prav vsa stanovanja odštevalne števce, se strošek dobavitelja vode razdeli po deležih, ki jih izračunajo iz dejanske porabe vode posameznega stanovanja. Zakaj ne po porabljenih kubičnih metrih vode? Zato, ker so v večstanovanjskih objektih tudi skupni prostori za čistilko in hišnika z odjemnim mestom za vodo, kjer ni števca.

Seštevek porabe vode posameznih stanovanj tako ni enak popisani in porabljeni količini vode na glavnem vodomeru stavbe. V sistemu se pojavljajo še določene izgube oziroma natančnosti meritve odjemnega mesta, zato nastanejo odstopanja. Odjemalci si tako razdelijo še delež iz naslova skupne porabe.

V stanovanjskih objektih, ki pa so le delno opremljeni s števci, se strošek dobavitelja vode najprej razdeli na skupno število porabljenih kubičnih metrov vode glavnega vodomera, da dobijo ceno za en kubični meter vode. Ta se nato pomnoži z odčitano količino porabljene vode posameznega stanovanja. Strošek porabe stanovanj s števci se zatem odšteje od skupnega računa dobavitelja vode, razlika pa se razdeli na število oseb v stanovanjih, ki nimajo vgrajenih števcev. Po pravilniku se odjemalcem z vodomeri doda še pribitek treh odstotkov dodatno porabljene vode, so nam pojasnili v družbi SKG-upravnik iz Kamnika.

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 05 Mar 2015, 13:36

Postopek delitve stroškov za toploto za pripravo tople vode
www.pozitivnaenergija.si

Delitev stroškov za toploto za pripravo tople vode se izvaja po Pravilniku o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli. Običajno se izvede enkrat na leto ali mesečno.

Podatki, ki so potrebni za delitev stroškov, so:

  • odčitki z delilnikov (razlika med novim in starim stanjem) posameznih enot,
  • deleži ogrevanih površin posameznih enot (iz sporazuma),
  • število uporabnikov posameznih enot
  • delež stroškov za toploto za pripravo tople vode, ki se razdeli na enote po porabniških deležih (iz sporazuma)

Delitev stroškov poteka v dveh fazah: najprej se določijo porabniški deleži enot v skladu s členi 10 do 13 pravilnika, nato pa se po 15. členu pravilnika določijo deleži stroškov enot.

Določanje porabniških deležev

Za enoto, za katero ni podatkov z delilnikov iz objektivnih okoliščin, je porabniški delež enak deležu števila uporabnikov (10. člen).

Za enoto, za katero ni podatkov z delilnikov po krivdi lastnika, je porabniški delež enak deležu števila uporabnikov, ki se pomnoži s faktorjem 1,6 (11. člen). Na ta način se porabniški delež določi v primerih, če lastnik ni vgradil delilnikov, ne omogoči odčitavanja delilnikov, namerno odstrani delilnike oziroma ni opravil drugih dejanj, ki so navedena v 11. členu pravilnika. S tem se v skladu s 94. členom energetskega zakona tem lastnikom onemogoči udeležba na prihrankih energije celotne stavbe, ki so bili doseženi z namestitvijo delilnikov in obračunom stroškov po dejanski porabi toplote.

Naslednji korak je določitev skupnega porabniškega deleža enot, za katere so na voljo odčitki z delilnikov. Določi se tako, da se od števila 1 odštejejo porabniški deleži enot, ki so bili določeni po 10. oziroma 11. členu pravilnika (12. člen).

Temu sledi določanje porabniških deležev posameznih enot, za katere so na voljo odčitki z delilnikov (13. člen). Porabniški delež enote je enak deležu odčitkov z delilnikov te enote glede na seštevek odčitkov z vseh delilnikov vseh enot, pomnoženemu s skupnim porabniškim deležem, določenim na podlagi 12. člena.

Določanje deležev stroškov

Podlaga za delitev stroškov za pripravo tople vode so porabniški deleži posameznih enot, ki so bili določeni na podlagi 10., 11. in 13. člena pravilnika o delitvi stroškov.

Stroški za toploto za pripravo tople vode se v deležu (60 % do 80 %), ki so ga določili lastniki v sporazumu, razdelijo na posamezne enote na osnovi porabniških deležev. Preostali del stroškov za toploto za pripravo tople se na posamezne enote razdeli po ključu ogrevane površine (15. člen).

Site Admin
Prispevkov: 126
Pridružen: 12 Avg 2012, 18:16

Re: Obračun stroškov za vodo - pretirano visoki

OdgovorNapisal/-a edin » 09 Mar 2015, 16:23

Pozdravljeni,

vabimo vas na posvetovalni sestanek, ki bo v sredo, 11.3.2015, ob 18:00 uri, v prostorih za sestanke na Štihovi 5.

Na sestanku bomo poskušali pridobiti nekatere odgovore na problematiko obračunavanja porabe vode in ogrevanja v našem kareju.
Prisotna bo tudi upravnica iz SPL-a, ga. Marjana Muck.

V primeru sprememb termina (poskušamo povabiti tudi go. Romano Grabar), vas o novem terminu obvestimo jutri.

Naslednja

Vrni se na Kare IV

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov